Opublikowano Dodaj komentarz

Octy owocowe z całego świata : historia, charakterystyka i fitochemia.

Autor: Ewa Rogala

1. Historyczne wzmianki o occie

Nieoficjalnie szacuje się, ze octy są wykorzystywane przez ludzkość od 7000 lat. Już starożytni babilończycy wykorzystywali ocet robiony na bazie wina daktylowego do celów medycznych oraz kosmetycznych. 

Czytaj dalej Octy owocowe z całego świata : historia, charakterystyka i fitochemia.
Opublikowano Dodaj komentarz

Ziołowy macerat octowy, do płukanek i toników

Rogalove-Fitokosmetyki

Jestem fanem octów wszelkiego rodzaju, jednak najbardziej lubię żywe octy, które nastawiam przez cały rok. Prowadząc wykłady z kosmetyki naturalnej, bardzo często spotykam się z pytaniami na temat sztuki nastawiania octów w celach kosmetycznych. Wiele osób kiedyś próbowało zrobić swój ocet, ale na nastawie pojawiła się pleśń (często mylona z matką octową) i litry dobroci szły w kanalizację.

Czytaj dalej Ziołowy macerat octowy, do płukanek i toników
Opublikowano Dodaj komentarz

Sól ziołowa Achillesowej

Sól ziołowa, którą możecie przygotować dziś ze mną, jest wynikiem kilku ziołowych wariacji. Zaczynałam od soli z samym krwawnikiem i efekt był znakomity. Niestety cierpię na Zespół Niepokojonych Rąk co obliguje mnie do wiecznego kombinowania, zmieniania i ulepszania. I tak, po próbowaniu kilku opcji, wyłoniłam najlepszą z moich mieszanek. Smaczną, zdrową i … kobiecą.

Czytaj dalej Sól ziołowa Achillesowej
Opublikowano Dodaj komentarz

Nalewka na chory brzuszek – Krwawnik pospolity, krwawnica pospolita i mięta nadwodna

Jest połowa lipca, a dla pasjonata zielarstwa jeden z najlepszych okresów na zbiory. Idąc dziś po łące w poszukiwaniu ziół natknęłam się na moje ulubione zioła, których używam do walki z niestrawnością i innymi brzusznymi dramatami.
Krwawnik-krwawnica i mięta wodna, wyekstrahowane za pomocą alkoholu, to absolutny must have domowej apteczki.

Czytaj dalej Nalewka na chory brzuszek – Krwawnik pospolity, krwawnica pospolita i mięta nadwodna

Opublikowano Dodaj komentarz

Miód może uratować życie Twojego dziecka!

Temat małych baterii-pastylek (w USA nazywanymi „button battery”) , które są powszechnie używane w produkcji zabawek i książeczek interaktywnych jest od kilku lat na wokandzie środowiska lekarskiego. Połknięcie takiej baterii przez malucha, na pierwszy rzut oka nie wydaje się czymś nad wyraz niebezpiecznym. Bateria jest mała, więc odchodzi zagrożenie uduszenia.

Można by nawet przypuszczać, że jest to tak niewielki element, że po prostu „przeleci” przez dziecko i zostanie wydalony. Okazuje się jednak, że mimo powyższych cech, połknięcie baterii guzikowej jest niezwykle niebezpieczne i może skończyć się nawet śmiercią dziecka!  Wszystko za sprawą silnie zasadowego środowiska jakim charakteryzują się te baterie. Po połknięciu bateria dosłownie wżera się w błonę wyścielającą przełyk i prowadzi do poważnych uszkodzeń. To wszystko dzieje się w bardzo krótkim czasie! Badania wykazują, że już dwie godziny po połknięciu baterii na błonie śluzowej pojawiają się uszkodzenia o cechach martwiczych. Niezwykle ważne jest, by działać natychmiast!

Czytaj dalej Miód może uratować życie Twojego dziecka!

Opublikowano Dodaj komentarz

Amarantus – diabelskie ziele


Amarantus to podróż do czasów Azteków, Majów i Inków, to historia bogów Słońca, Wojny i Księżyca. Amarantus to ofiara religijnych wojen, wybraniec, który stał się skazańcem.

Obecnie nazywany zbożem XXI wieku, chociaż to jedna z najstarszych roślin uprawnych i tak naprawdę nie jest nawet zbożem. Amarantus jest uprawiany w Polsce od lat 90tych i doczekał się dwóch, polskich odmian, które uprawiane są głównie na Lubelszczyźnie.

Czytaj dalej Amarantus – diabelskie ziele
Opublikowano 5 komentarzy

Jak NIE robić szamponu w kostce

Nie są to dobre czasy dla specjalistów, ponieważ ekspertem w jakiejś dziedzinie może ogłosić  się teraz każdy.

Przepis na sukces wydaje się dość prosty: wystarczy ładna strona www i estetycznie prowadzony Instagram.  Wystąpienie w telewizji to już ostatnia prosta do otrzymania zaufania ludzi i możemy zacząć swoją przygodę jako eksperci. Dlatego producenci programów telewizyjnych powinni być bardzo uważni na treści, jakie zostają przekazane w ich programach przez takich samozwańczych specjalistów.

Czytaj dalej Jak NIE robić szamponu w kostce

Opublikowano 12 komentarzy

Złe, niedobre i szkodliwe mydło – czy oby na pewno?

Niestety w internecie pojawiają się kolejne wpisy oraz  filmy na temat szkodliwości mydła rzemieślniczego (nazywanego naturalnym) na skórę, zachwalające przy tym sztuczne detergenty myjące. Mydło jest ciągle atakowane za swoje zasadowe pH i to właśnie dlatego mielibyśmy zastąpić je środkami myjącymi opartymi na syntetycznych detergentach o wartości pH 5,5. Co więcej, pojawiło się twierdzenie, że mydło zmywa warstwę lipidową naskórka, a syntetyczne detergenty nie.

 

W filmiku pod tytułem „Chcesz mieć zdrową skórę i włosy? UNIKAJ MYDEŁ”, który niedawno obejrzałam na YouTube, pewna Pani prowadząca bloga o naturalnej kosmetyce, oprócz powyższych informacji, podała również powody dla których nie powinniśmy używać mydła potasowego (nazywając mydło potasowe – o ile dobrze pamiętam – nową modą w Europie). Według treści wspomnianego filmu, nie powinniśmy również używać mydła do mycia włosów, ponieważ środowisko zasadowe łuski otwiera, a płukanka octowa, która jest polecana po myciu włosów mydłem, je zamyka, co zdaniem autorki działa szkodliwie na włosy. Tezę tę podpiera rozmowami z fryzjerami.

Czytaj dalej Złe, niedobre i szkodliwe mydło – czy oby na pewno?

Opublikowano 17 komentarzy

Obalamy mity o obalaniu mitów – wpływ mydła na pH skóry

Poniższy wpis jest odpowiedzią na post opublikowany na facebookowym profilu strony czytamyetykiety.pl, na temat szkodliwości rzemieślniczego mydła na skórę twarzy. Niestety mój wpis na w.w profilu został zablokowany przez właścicielkę – stąd publikacja tutaj.

Czytaj dalej Obalamy mity o obalaniu mitów – wpływ mydła na pH skóry