Opublikowano Dodaj komentarz

Miód może uratować życie Twojego dziecka!

Temat małych baterii-pastylek (w USA nazywanymi „button battery”) , które są powszechnie używane w produkcji zabawek i książeczek interaktywnych jest od kilku lat na wokandzie środowiska lekarskiego. Połknięcie takiej baterii przez malucha, na pierwszy rzut oka nie wydaje się czymś nad wyraz niebezpiecznym. Bateria jest mała, więc odchodzi zagrożenie uduszenia.

Można by nawet przypuszczać, że jest to tak niewielki element, że po prostu „przeleci” przez dziecko i zostanie wydalony. Okazuje się jednak, że mimo powyższych cech, połknięcie baterii guzikowej jest niezwykle niebezpieczne i może skończyć się nawet śmiercią dziecka!  Wszystko za sprawą silnie zasadowego środowiska jakim charakteryzują się te baterie. Po połknięciu bateria dosłownie wżera się w błonę wyścielającą przełyk i prowadzi do poważnych uszkodzeń. To wszystko dzieje się w bardzo krótkim czasie! Badania wykazują, że już dwie godziny po połknięciu baterii na błonie śluzowej pojawiają się uszkodzenia o cechach martwiczych. Niezwykle ważne jest, by działać natychmiast!

Cenna jest każda minuta, dlatego amerykańcy badacze skupili się na tym, by wspomóc rodziców jadących do szpitala, aby mogli prewencyjnie podawać coś, co może spowolnić lub zneutralizować żrące działanie baterii do chwili, gdy dziecko znajdzie się na oddziale ratunkowym.

Wykonano zarówno badania in vitro jak i in vivo. Skupię, się głownie na części in vivo, ponieważ takie badania są najbliżej tego, co zachodzi w naszym organizmie. Przebadano neutralizujące działanie trzech substancji – soli fizjologicznej, miodu oraz leku dostępnego na receptę i wspomagającego leczenie wrzodów żołądka o nazwie Carafate®.

Poniżej efekty tego badania:

Źródło: ”pH-Neutralizing Esophageal Irrigations as a Novel Mitigation Strategy for Button Battery Injury”. Rachel R. Anfang, MA; Kris R. Jatana, MD ; Rebecca L. Linn, MD; Keith Rhoades, BS; Jared Fry, BS; Ian N. Jacobs, MD

Na zdjęciach widzimy co się stało z częścią przełyku, gdzie znajdowała się bateria. Pierwsze zdjęcie od lewej pokazuje rezultaty użycia soli fizjologicznej jako substancji pomocniczej przy połknięciu baterii. Błona uścielająca jest wręcz „wyżarta” przez baterię i wykazuje się charakterystyką tkanki zajętej przez martwicę. Na drugim zdjęciu widzimy rezultaty pierwszej pomocy z użyciem miodu. Na ostatnim zdjęciu widzimy niemal nietkniętą tkankę, którą zabezpieczyło użycie leku Carafate®

W konkluzji badania zaznaczono, że zarówno badania in vitro, jak i in vivo bezsprzecznie wykazują, iż w przypadku połknięcia baterii interwencja za pomocą leku Carafase® (w szpitalu)lub miodu (w warunkach domowych) są lepsze niż brak  działań do czasu operacyjnego usunięcia baterii.

W przypadku użycia miodu, zaleca się stosowanie protokołu łagodzenia skutków połknięcia baterii w ilości 10 ml (dwie łyżeczki) miodu podawane co 10 minut do momentu otrzymania pomocy lekarskiej.

Może Wam, tak samo jak mi od razu nasunęło się pytanie : Czy ma znaczenie, jakiego rodzaju jest to miód?

Otóż, biorąc pod uwagę cześć badania (w warunkach in vitro), możemy zauważyć, że każdy miód brany do testów wykazywał idealne zdolności neutralizujące nieporządne działania na tkanki, związanego z wysokim pH  baterii.

Źródło: ”pH-Neutralizing Esophageal Irrigations as a Novel Mitigation Strategy for Button Battery Injury”. Rachel R. Anfang, MA; Kris R. Jatana, MD ; Rebecca L. Linn, MD; Keith Rhoades, BS; Jared Fry, BS;
Ian N. Jacobs, MD

Omawiane tutaj badanie jest bardzo szczegółowe i rozległe- naprawdę się do niego przyłożono, wiec polecam zapoznać się z nim w całości. Tutaj całe badanie

Warto zawsze mieć w kuchni prawdziwy miód z zaufanej pasieki!

Zdobądź unikalną wiedzę na temat wszechstronnego wykorzystania produktów pszczelich w naszym ApiCentrum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *